Katės su riestomis ausimis – kas jos?

Galbūt atkreipėte dėmesį, kad du mūsų katinai turi keistai užlenktas ausis?

Tai ne defektas ar liga – tai jų veislės ypatingas bruožas.

O vadinasi ši gan reta, viena jauniausių, bet nuostabi veislė – Amerikos riestaausiai (American curl).

1981 metų birželio mėnesį prie Joe ir Grace Ruga namų Kalifornijoje atsirado du maži kačiukai su užlenktomis ausimis. Deja, vienas jų neišgyveno, o kita, juoda ilgaplaukė katytė vardu Shulamith, apsigyveno naujoje šeimoje.

 

Tų pačių metų gruodžio mėnesį Shulamith atsivedė pirmą vadą – keturis kačiukus ir du iš jų turėjo tokias pačias užlenktas ausis. Nors šeimininkai nieko neišmanė apie genetiką, tačiau, kaip vėliau paaiškino genetikai, toks paveldimumas galėjo reikšti, kad riestų ausų genas yra dominantinis, nes kačiukų tėvas buvo pilkas ilgakailis katinas mišrūnas. 

Shulamith ir toliau vedė kačiukus, tuo pačiu kačiukų su riestomis ausimis populiacija vis augo. Tarp jų buvo ir trumpakailių, ir ilgakailių, taip pat pačių įvairiausių spalvų. Iš pradžių šeima kačiukus dovanojo draugams ir pažįstamiems, kol vienas kačiukas nepakliuvo buvusiai australų aviganių veisėjai Nensi, o ši parodė kačių veisėjai Džin Grim. Būtent ji paaiškino, kad nėra kačių veislės su tokiomis ausimis.

Galiausiai sutuoktiniai kartu su Džin surašė pirmą veislės standartą. Pirmą kartą Amerikos riestaausės dalyvavo kačių parodoje 1983 metais. Amerikos kačių mylėtojų asociacijos pripažino katinų unikalumą. Per gan trumpą laiką veislė įgavo ne tik populiarumą, bet ir pripažinimą, nors kitoms veislėms tai trukdavo dešimtmečius. Oficialiai veislė užregistruota 1986 metais.

1989 metais atlikti tyrimai parodė, kad veislė neturi jokių defektų ar nukrypimų genuose – tai reiškia, kad ši veislė yra pakankamai sveika.

Šios veislės atstovai auga lėtai, savo dydį pasiekia apie 2-3 gyvenimo metus. Vidutinio dydžio, raumeninga, elegantiška. Suaugę katinai sveria apie 3.5-4.5 kg, katės 2.5-3.5 kg. Kaip nurodo literatūra, gyvena apie 15 metų ir daugiau. Gali būti ilgaplaukiai ir trumpaplaukiai, kailis nereikalauja specialios ar sudėtingos priežiūros. Gali būti pačių įvairiausių spalvų.

Visi kačiukai gimsta su paprastom ausytėmis, o užsilenkia jos jau 3-5  gyvenimo dieną, pilnai formuojasi 16  savaičių amžiaus.

Ką galima pasakyti apie jų charakterį?

Smalsūs, aktyvūs, meilūs. Nori būti dėmesio centre ir reikalauja pastovaus kontakto su šeimininku.

Žinote, kokią pravardę gavo ši veislė? Kačių „Piteris Penas“ – nes šios katės nenori užaugti. Jos visad lieka žaismingos, energingos. Puikiai sugyvena su vaikais ir kitais naminiais gyvūnais (tikrai sutaria – šiuo metu pas mus gyvena 3 šunys ir 5 katinai + sraigės). Pagal įvairius aprašymus miauksi retai, bet tai priklauso dar nuo pačio katino (mūsų Kubikas turi nusistatęs „miauksėjimo valandas“ – kasdien 18  valandą dirbtuvės skamba nuo jo garsaus Miau! O Elliotas visada užėjęs į patalpą pasisveikina) .

Reikalauja daug dėmesio ir meilės. Jei gyvena vienos ir negauna pakankamai dėmesio iš žmogaus, gali pradėti liūdėti. 

Priežiūra? Šukuoti, kirpti nagus, valyti ausis (čia yra atskiras momentas – dėl tokių užriestų ausų ausies kanalas yra siauresnis ir ten renkasi daugiau purvo, kurį kai kurie gali supainioti su ausų erkutėmis). Pačią ausies kremzlę reikia saugoti, kad nepažeisti.

Kubikas

Aktyvus, smalsus, bet atsargus katukas. Gavo baikerio bei mechaniko pravardes, kai pradėjo lįsti prie motociklų.

Vieną kartą nelabai supratome, iš kur pas mus atsirado juodai pilkas katinas. Taip, tai buvo Kubikas – jis pasitrynė tarp neseniai nuimtų purvinų automobilio ratų.

Kubikas yra kilmingas katinas, gimęs Lietuvoje ir pilnas jo vardas Jakob Velvet Aristocrats. Šį pavasarį Kubikas tapo laimingu tėčiu – nuotraukoje esanti pilka katytė Rubi Curlove atsivedė kačiukų vadą.

Elliotas

Žaliaakis gražuolis yra kilęs iš Šveicarijos veislyno – pilnas vardas Elliot von Comans. Šis jaunuolis yra tikras aristokratas pagal charakterį – vien ką reiškia jo įpratimas gulint sukryžiuti priekines letenas!

Labai gaila, bet jam atiteko dalia dar būnant mažu kačiuku pakliūti pas daugintojus..

Dar ilgą laiką po to, kai pavyko jį išgelbėti iš blogų sąlygų,  katinas nepasitikėjo aplinkiniais ir turėjo įvairių baimių (labiausiai bijojo moterų – net nesiartino, o iškart bėgo slėptis).

Dabar jis atsigavo ir yra vienas mieliausių katinų – mėgsta atsigulti ant kelių, patinka, kai jį šukuoji ir glostai. 



Užvakar parašėme šį straipsnį, o 2022 04 28 dieną netekome Ellioto. Radome jį ryte – panašu, kad dėl širdies problemų jis tiesiog užmigo ir nebepabudo.

Be galo ilgimės ir be galo stipriai skauda. Plačių medžioklės plotų Elliotui ir Zakui..

Informacija apie šias nuostabias kates surinkta iš interneto šaltinių bei asmeninių pastebėjimų.